Sposoby na pocenie stóp dla sportowców

Poznaj sposoby na pocenie stóp dla sportowców, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się treningami i zwiększą twoje osiągniecia. Sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia często cierpią na problemy związane ze stopami. Dodatkowo długie godziny wysiłku fizycznego w butach męczą nasze stopy a nadmierna potliwość stóp sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - sportowiec na skimboardzie

DLACZEGO SPORTOWCY POWINNI DBAĆ O STOPY?

Stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała. To od nich wszytko się zaczyna. Nieodpowiednie stawianie stóp może powodować urazy kręgosłupa czy inne dolegliwości.

Sportowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację i dobór odpowiedniego obuwia gdyż urazy mogą przeszkodzić w osiągnięciu oczekiwanych wyników sportowych.


5 SPOSOBÓW NA POCENIE STÓP DLA SPORTOWCÓW

Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - higiena stóp

po pierwsze

HIGIENA

Stopy należy umyć po każdym treningu, a następnie dokładnie osuszyć ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - dyscypliny takie jak wspinaczka wymagaja odpowiedniego obuwia

po drugie

OBUWIE

Buty powinny być odpowiednio dobrane do uprawianej dyscypliny sportu. Nie używaj tych samych butów do różnych aktywności.

Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - obuwie sportowe

Mimo, że buty wyglądają na niezniszczone to mogły już stracić swoje właściwości amortyzacyjne itp.

Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - wymiana obuwia

Wymieniaj buty po każdych przebiegniętych 350-800 km. Aby tego przestrzegać – Zapisuj ile kilometrów zrobiłeś w danej parze butów.

Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - odpowiedni rozmiar butów

Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze. Noszenie zbyt luźnego obuwia prowadzi do odparzeń i otarć; zbyt ciasnego do odcisków i wrastających paznokci.

Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - sznurowanie butów

Ważne jest odpowiednie sznurowanie sportowych butów. Poszukaj technik, które pomogą Ci uniknąć dyskomfortu i poprawią twoje osiągnięcia.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - skarpetki

po trzecie

SKARPETKI

Skarpetki powinny być wykonane z materiałów absorbujących wilgoć i przepuszcające powietrze. Sprawdzą się te wykonane z naturanych materiałów np. wełny lub bambusa. Unikaj bawełny i grubych skarpet.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - pielęgnacja stóp

po czwarte

PIELĘGNACJA

Warto regularnie usuwać rogowaciejący naskórek oraz krótko obcinać paznokcie aby unikać urazów i pęknięć.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - naturalne kosmetyki

po piąte

KOSMETYKI

Używanie odpowiednich kosmetyków, zmniejszy ryzyko zakażenia grzbicą i innymi chorbami skóry. Dezodorant odświeży stopy i da uczucie ulgi po ciężkim trenigu.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - nawilżanie stóp

po szóste

NAWILŻANIE

Regularnie nawilżaj stopy aby uniknąć pęknięć i urazów, które spowodują ból i dyskomfort podczas ćwiczeń. Używaj odpowiednich kremów lub naturalnych olejków.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - odpoczynek dla stóp

po siódme

ODPOCZYNEK

Pamiętaj aby dać swoim stopą czas na regeneracje. Po długim treningu pomogą kompiele ziołowe, w lodzie lub okłady.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - masaż stóp

po ósme

MASAŻE

Rozmasowywanie stóp pomoże uniknąć urazów. Zwłaszcza po długim biegu, maratonie czy zawodach pomyśl o profesjonalnym masażu uwzględniającym nogi i stopy.


Sposoby na pocenie stóp dla sportowców - profilaktyka chrób stóp

po dziewiąte

PROFILAKTYKA

Trenując niektóre dyscypliny (np. pływanie, narciarstwo czy wspinaczkę) jesteś bardziej narażony na ryzyko zakażenia grzybicą. Używaj suszarek do butów narciarskich, klapek basenowych i preparatów antygrzybiczych.


Ściągnij wersję .pdf poradnika Sposoby na pocenie stóp dla sportowców.


Nasze skuteczne sposoby na pocenie stóp dla sportowców są polecane dla osób uprawiajających sport o zwiększonym ryzyku urazu i chorób stóp np. dyscypliny takie jak bieganie, wspinaczka, pływanie, sztuki walki (karate, kick-boxing, judo, judistsu), fitness czy crossfit.

O stopy trzeba dbać nie tylko podczas uprawiania sportu. W codziennym życiu również zapominamy o niektórych zasadach, które chronią nasze stopy. Najczęstrzym przewinieniem jest chodzenie na codzień w butach sportowych. Dlaczego nie powinniśmy tego robić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku Stuteczne sposoby na pocenie stóp.


Nasze kosmetyki znajdziesz w aptekach na terenie całej Polski oraz w naszym sklepie interenetowym.