Skutki blokowania pocenia

Gdy pojawia się problem nadpotliwości mamy dwa rozwiązania możemy blokować wydzielanie potu lub niwelować jego nieprzyjemne objawy naturalnymi metodami. Czy są jakieś skutki blokowania pocenia, które są niekorzystne dla naszego organizmu? Coraz częściej pojawia się pytanie:

Czy sole aluminium są szkodliwe dla organizmu?

Ale czym są sole aluminium? Czy są we wszystkich produktach przeciw poceniu stóp. Poniżej opisujemy plusy i minusy różnych metod radzenia sobie z potem.


Skutki blokowania pocenie - wykres pokazuje istniejace na rynku preparty przeciw poceniu stóp, dezodoranty, antyperspiranty, blokery potu itp.

ANTYPERSPIRANT VS. DEZODORANT

Skutki blokowania pocenia - na półkach sklepowych mamy pełen wybór produktów na potliwość, antyperspiranty, dezodorant, kremy itp.

Dezodorant

Ogranicza rozkład bakterii na powierzchni skóry, które powodują nieprzyjemny zapach potu. Równocześnie nie zaburzając przy tym naturalnych procesów powstawania potu.

Antyperspirant

Zawarte w nim sole aluminium blokują kanaliki gruczołów potowych, w wyniku czego zapobiegają wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry.


CZYM SĄ BLOKERY POTU?

Skutki blokowania pocenia - dwóch sportowców grających w siatkówkę (siatkarski blok)

Bloker potu to silniejsza wersja antyperspirantu.

W jego składzie znajdziemy dużo większe stężenie soli alluminium.

Sole alluminium łączą się z potem w postać „żelu” i czopują kanaliki gruczołów potowych, co nie napozwala wydostawanie się potu. Nieprzyjemny zapach nie pojawia się, ponieważ bakterie nie mają pożywki w postaci potu.


Plus:
Stosowanie antyperspirantów i blokerów działa, w wyniku czego pot nie wydziela się napowierzchnie skóry. Ale czy tak inwazyjne działanie ma swoje konsekwencje?


Skutki blokowania pocenie - wykres pokazuje skłądniki występujace w istniejacych na rynku prepartach przeciw poceniu stóp, dezodorant, antyperspirant, bloker potu itp.

SOLE ALUMINIUM

Skutki blokowania pocenia - folia aluminiowa może uwalniać sole alluminium

Składnik aktywny występujący w kosmetykach to chlorowodzian glinu.

Stosowany na uszkodzone tkanki skóry (np. po depilacji) może przenikać do organizmu.

Gdy glin przedostanie się do naszego organizmu jest w nim kumulowany. Zdania na ten temat są podzielone ale badania prowadzone w Anglii wykazały wziązek między korzystaniem z kosmetyków zawierających aluminium a wzrostem szans zachorowania na raka piersi oraz choroby Alzheimera.


Minus:
Podsumowując używanie kosmetyków zawierających sole aluminium podrażnia skórę i zaburza mikroflorę na jej powierzchni. Niektóre badania potwierdzają nawet, że ich stosowanie może powodować choroby i mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Zatem skutki blokowania pocenia w ten sposób mogą być bardzo poważne.


ZAPACH POTU

Skutki blokowania pocenia - kobieta wącha kwiat, sam pot nie ma zapachu

Sam pot nie ma zapachu.

Bakterie na skórze rozkładając organiczne składniki potu powodują nieprzyjemny zapach.

Gdy przetrzemy plecy po długim biegu, nie poczujemy niemiłego zapachu. Dlaczego? Pot wydzielany przez umieszczone na naszym ciele gruczoły ekrynowe, składa się w 99% z bezzapachowej wody, która nie jest pożywką dla bakterii żyjących na skórze.



KIEDY SIĘ POCIMY?


CIEPŁO I ĆWICZENIA FIZYCZNE

Skutki blokowania pocenia - mężczyzna, sportowiec, biegnie w górach, oblany potem

Na powieszchni naszego ciała znajdują się gruczoły ekrynowe.

Wydzielany przez nie pot podczas ruchu lub podwyższenia temperatury powietrza ma funkcje termoregulacyną.

Taki pot składa się w 99% z wody. Pozostałe składniki to chlorek sodu, mocznik, amoniak i związki mineralne (potas, wapń, magnez).
Taki skład nie jest atrakcyjną pożywką dla bakterii, dlatego nie jest rozkładany przez nie i nie ma zapachu.


STRES

Skutki blokowania pocenia - zestresowany męzczyzna w niebieskiej koszuli, poci się ze stresu

Gruczoły apokrynowe znajdują się pod pachami, w pachwinach, na głowie, stopach i dłoniach.

To właśnie one wydzielają pot podczas codziennych stresujących sytuacji.

Taki pot zawiera białka i tłuszcze. Bogaty w nie pot jest idealną pożywką dla bakterii, w procesie ich rozkładu powstaję nieprzyjemny zapach, podobny do moczu, który może być bardzo niekomfortowy.



ANTYPERSPIRANTY I BLOKERY POTU

DLACZENIE NIE WARTO ICH UŻYWAĆ?


1.

Ich stosowanie może podrażniać skórę oraz zatykać pory.

2.

Zawierają szkodliwe dla zdrowia sole aluminium, które mogą powodować inne choroby.

3.

Długotrwałe stosowanie powoduję zachwianie naturalnej flory bakteryjnej w efekcie pot ma gorszy zapach.


NATURALNE SPOSOBY NA POCENIE

DLACZENIE WARTO ICH UŻYWAĆ?


1.

Nie podrażniają skóry, nie zaburzają naturalnych procesów na niej zachodzących.

2.

Zawierają naturalne ekstrakty, wyciągi czy olejki, które chamują powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

3.

Są skuteczne, bezpieczne dla wrażliwej skóry, nie zawierają skodliwych substancji.


Ściągnij wersję .pdf poradnika Skutki blokowania pocenia.


Podsumowując skutki blokowania pocenia mogą być niekorzystne dla naszego organizmu. Jednak istnieją naturalne i bezpieczne metody na pozbycie się problemu nadpotliwości stóp. Jedną z nich jest używanie kosmetyków do pielęgnacji stóp zawierających ekstrakty z roślin takich jak kłącze tataraku, szałwia czy lawenda. Mają one dziłanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Czy wiesz, że już w starożytnym Rzymie szałwia była stosowana jako lekarstwo na ukąszenie węża, demencje czy zwiększanie płodności gdyż uważana była za afrodyzjak. Poznaj skuteczność naturalnych składników wykorzystanych w kosmetykach Laboratorium ALTA.


Uprawiasz sport i lubisz aktywność fizyczną, która wzmaga potenie stóp? Nie musisz sięgać po blokery i antypespiranty zawierające skodliwe sole aluminium. W tym samym czasie narażając swój organizm na niebezpieczne skutki blokowania pocenia. Postaw na naturalne rozwiązania. Pomoże Ci w tym nasz poradnik dla sportowców, gdzie znajdziesz informacje o tym jak zadbać o zmęczone nogi, buty do biegania czy inne sportowe sprzęty.


Skutki blokowania pocenia - Kosmetyki Laboratorium ALTA to skuteczne i bepieczne rozwiązanie problemu pocenia stóp bez soli aluminium

Nasze kosmetyki znajdziesz w aptekach na terenie całej Polski oraz w naszym sklepie interenetowym.